Ani święte, ani odwieczne albo skłot pod świętym Ambrożym
„Nie jest to zgodne nawet z prawem natury. Natura bowiem wszystkie płody wydaje dla wszystkich do wspólnego użytku. (…) Z natury więc wywodzi się prawo wspólnej dla wszystkich własności. Prawo własności prywatnej jest wynikiem ludzkich uroszczeń”
Przemówienie księdza Okonia
Żołnierze, robotnicy i ty biedoto chłopska! Zaświtał wreszcie dla was wszystkich dzień wyzwolenia, swobody, porachunku za tyle krzywd doznanych, za tyle poniewierania twej godności.
Chciwość nie jest dobra
Bohater filmu „Wall Street” Oliviera Stone’a z 1987 r. przekonywał, że chciwość jest dobra (greed is good). Ta porada ochoczo została przyjęta w społeczeństwach Zachodu w ostatnich dwóch dziesięcioleciach
A gdyby papież zdradził
Rządy junty wojskowej (1976-1983) w Argentynie pozostają czarną kartą w dziejach tamtejszego Kościoła, ale również Kościoła powszechnego.
Po papieskiej wizycie w Brazylii. Papież na peryferiach
Od początku pontyfikatu Franciszek nawołuje do wyjścia na peryferia ludzkiej egzystencji, do osób wykluczonych ze społeczeństwa, postawionych na jego marginesie. W tym upatruje misję Kościoła, który prowadzi..
poniedziałek, 25 lutego 2013
De Gaulle i De Bille
czwartek, 14 lutego 2013
Żydzi, chrześcijanie i muzułmanie razem w apelu o pokój izraelsko-palestyński
„Obecny impas, a także poprzednie, nieudane próby zaprowadzenia pokoju, ograniczają bezpieczeństwo nasze i innych. Destabilizują sytuację w regionie, sprzyjają ekstremizmowi i terroryzmowi. Pozwalają na ekspansję osadnictwa izraelskiego i przedłużają palestyńskie rozbicie” – czytamy w dokumencie. Sygnatariusze oświadczenia mają nadzieję, że sprawa pokoju izraelsko-palestyńskiego będzie jednym z priorytetów kolejnej prezydentury Baracka Obamy. Ich zdaniem, to ostatni moment na podjecie zdecydowanych i skutecznych działań.
http://pl.radiovaticana.va/articolo.asp?c=659517
poniedziałek, 11 lutego 2013
RZEPKA
sobota, 9 lutego 2013
Biskupi Filipin o problemach społecznych
Episkopat Filipin odwołuje się głównie do Katechizmu Kościoła Katolickiego. Przypomina niezbywalne prawo do życia i jego ochrony, a także konieczność respektowania zasad demokracji i solidarności społecznej z najbardziej potrzebującymi.
http://pl.radiovaticana.va/articolo.asp?c=660113
środa, 6 lutego 2013
Viver é lutar
Indyjscy chrześcijanie przeciw przemocy wobec kobiet
Ks. Anthony Charanghat, redaktor archidiecezjalnego tygodnika „The Examiner” mówi, że „w Indiach przemoc wobec kobiet jest na porządku dziennym. Umacnia ją od wieków patriarchat. Po brutalnym gwałcie i śmiertelnym pobiciu kobiety z New Delhi wiele osób uznało walkę o równość płci za tak samo ważną, jak walka z ubóstwem”. Zdaniem duchownego potrzebny jest ruch, który ochroni wszystkie kobiety doświadczające przemocy. Nie może się to opierać na emocjonalnych reakcjach i żądaniach drakońskich kar dla sprawców, ale „na zmianie mentalności poprzez rzetelną edukację z poszanowaniem godności i świętości ludzkiego życia”.
Indyjscy biskupi w orędziu towarzyszącym kampanii „37 milionów świateł” napisali, że każda forma przemocy wobec kobiet i dzieci kruszy filary społeczeństwa i narodu, a tym samym odbiera szansę życia w pokoju i dobrobycie. Stąd potrzebne jest przypomnienie fundamentalnej zasady, że „życie jest bezcennym darem Boga i nikt nie ma prawa go odbierać”.