poniedziałek, 23 września 2013

Papież Franciszek spotkał się z teologiem wyzwolenia

Papież Franciszek I spotkał się niedawno z peruwiańskim księdzem, osiemdziesięciopięcioletnim Gustavo Gutierrezem – jednym z twórców teologii wyzwolenia, czyli nurtu w kościele katolickim czerpiącym z idei marksistowskich.
Teologia wyzwolenia była zwalczana w czasie panowania prawicowych dyktatur w Ameryce Łacińskiej, które miały poparcie Kościoła Katolickiego, nie akceptującego teologów wyzwolenia w swoich szeregach. Za pontyfikatu Jana Pawła II kierowana przez Josepha Ratzingera (późniejszego papieża Benedykta XVI) Watykańska Kongregacja Nauki Wiary zabroniła teologom, także Gutierrezowi, rozpowszechniania swoich poglądów, w tym wizerunku Chrystusa jako rewolucjonisty i teorii konfliktu klasowego, uznając je za zagrożenie dla Kościoła.
Na początku września, w dzienniku watykańskim „L’Osservatore Romano”, opublikowano serię artykułów księdza Gutierreza na temat teologii wyzwolenia. Parę lat wcześniej Gutierrez napisał książkę wspólne z arcybiskupem Gerhardem Muellerem – prefektem Kongregacji Nauki i Wiary. Poufne spotkanie papieża Franciszka z peruwiańskim księdzem odbyło się w środę, a informację o nim podano w sobotę. Komentatorzy odczytują to jako próbę rehabilitacji tego charakterystycznego dla Ameryki Łacińskiej, nurtu.

0 komentarze:

Prześlij komentarz